Перейти к основному содержанию

«Укренерго» заявляет, что компания Ахметова должна ему миллиард гривень

1

Госкомпания «Укренерго» обратилась в Совет национальной безопасности и обороны с просьбой на ближайшем заседании «решить проблему» с компанией «Д.Трейдинг» из группы ДТЕК олигарха Рината Ахметова.

Об этом сообщает LIGA.net.

В письме СНБО и Кабмину директор по рыночным операциям «Укренерго» Никита Вишневский заявляет, что «Д.Трейдинг» отказывается оплачивать тариф на передачу электроэнергии при экспорте и уже должна 1,04 млрд грн.

Кроме СНБО и Кабинета министров, письмо также адресовано СБУ, Минэнерго, Минфину и НКРЭКУ.

Спор между «Укренерго» и «Д.Трейдинг» из-за тарифа на передачу электроэнергии при экспорте длится с конца 2019 года. «Укренерго» настаивало, что трейдер должен его оплачивать, а в ДТЕК это отрицали и называли тариф дополнительной пошлиной.

В сентябре прошлого года Верховный суд обязал трейдеров оплачивать «Укренерго» услуги на передачу электроэнергии при экспорте. По данным компании, общая сумма долга экспортеров за передачу электроэнергии уже превысила 2 млрд грн (с НДС).

Обновлено. Есть комментарий компании «Д.Трейдінг» для P&M:

Компанія «Д.Трейдінг» вважає механізм плати за передачу електроенергії під час експорту незаконним та таким, що суперечить міжнародним зобов’язанням України і Угоді про Асоціацію між Україною та ЄС.

Ця позиція була підкріплена рішеннями господарських судів усіх ланок, в тому числі Верховним Судом.

Більш того, станом на 25.01.2022 року відсутнє будь-яке судове рішення, яким би суд задовольнив вимоги НЕК Укренерго щодо стягнення будь-якої заборгованості з ТОВ «Д.Трейдінг».

Разом з тим, компанія «Д.Трейдінг» розцінює маніпулятивні намагання НЕК Укренерго втягнути РНБО в суто господарські відносини учасників ринку е/е як спробу підмінити правосуддя та тиску на компанію.

Зауважимо, що плата за передачу електроенергії під час її експорту напряму порушує українське законодавство та міжнародні зобов’язання України, зокрема, ст.41 Договору про заснування Енергетичного Співтовариства і це неодноразово підтверджувалося у листах Секретаріату організації. Дана норма забороняє встановлення мит, кількісних обмежень імпорту/експорту електроенергії і усіх заходів, які мають рівноцінний ефект. Аналогічні зобов’язання України також встановлені в ст. 31 Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, ратифікованою Україною у 2014 році. Згідно позиції суду Європейського союзу FENS проти Словаччини, тариф на передачу є заходом, еквівалентним миту.

Варто також зазначити, що Рада Міністрів Енергетичного співтовариства вже розглядала подібну ситуацію в Болгарії, в результаті якої національного оператора системи передачі було зобов’язано припинити нараховувати тариф на передачу електроенергії (export fee) під час її експорту.

Більш того, в жовтні 2021 року на раунді присвяченому інтеграції НЕК Укренерго до ENTSO-e  чинний на той момент глава Секретаріату Енергетичного Співтовариства Януш Копач зазначив, що перед Секретаріатом вже ініційована справа, щодо порушення Україною зобов’язань, взятих на себе підписанням Договору про заснування Енергетичного Співтовариства.

Таким чином є усі законні підстави стверджувати, що плата за передачу електроенергії під час її експорту має бути визнана незаконною та відміненою, а такі дії НЕК мають вкрай негативні наслідки напередодні важливого етапу інтеграції української енергосистеми в європейську.


Читайте также

  • В декабре прошлого года Кабмин решил сменить правление «Укренерго».
  • Секретариат Энергетического сообщества в конце ноября предоставил НКРЭКУ согласие на окончательную сертификацию «Укренерго».

У самурая нет цели, есть только путь. Мы боремся за объективную информацию.
Поддержите? Кнопки под статьей.