Перейти к основному содержанию

Володар метрів. Три вежі

А хто, а хто тут сховався?

Соціологічні опитування киян говорять, що проблема незаконної забудови в Києві входить до ТОП-3 речей, які найбільше непокоять жителів столиці. І, тим не менше, будувати продовжують на кожному вільному клаптику землі, нехтуючи нормами генерального плану, здорового глузду, захисту культурної спадщини та архітектурних приписів. У зв’язку з останніми баталіями за можливість керувати столицею між Кличком та Богданом, практично, будь-яка інформація про забудовників одразу ж набуває політичного забарвлення, оскільки у впливового забудовника завжди знайдеться не менш впливовий друг у столичних, або й державних органах влади.

На додачу, уряд Дениса Шмигаля максимально хаотизував усю сферу контролю за будівництвом в Україні, ліквідувавши Державну архітектурно-будівельну інспекцію (ДАБІ), та, створивши замість неї три нові органи влади, які ще не запустили свою діяльність. Щоб системно розібратися в усьому цьому хаосі не стане цілого життя. Але опускати руки також не хочеться, тому ми вирішили створити перший довжелезний лонгрід з величезною кількістю фактів. Просто для того, щоб, коли хтось захоче витратити на це час - було де гуглити.

Не мостами єдиними

Понад рік частина міста страждала і матюкалася через реконструкцію Шулявського шляхопроводу. Того, який раніше “устал”, а потім “відпочив, і знову поїхав”. Увага усієї столиці і столичних медіа була зосереджена на цьому мості саме у той час, коли буквально у 100 метрах від нього почали будувати одну з найвищих будівель у Києві (ВІДЕО). У 100 метрах від входу до станції метро «Шулявська» (майже над нею) та поруч з державним підприємством «Преса України», за адресою проспект Перемоги 50-а, розташована земельна ділянка площею у 0,31 га (кадастровий номер 8000000000:88:093:0026). Ще у 2004 році Київрада здала її в оренду, а потім зовсім продала компанії ТОВ «Рінко» (23523093), яка належить Віктору Слюсарю та Сергію Перекресту. 

Ймовірно, Слюсар та Перекрест хотіли збудувати в цьому місті фаст-фуд, оскільки в документах Київради мова йшла про використання ділянки для будівництва ресторану швидкого обслуговування. Крім того, за даними платформи YouControl, вони вже володіли ТОВ “Швидке харчування” (32558600) та ТОВ “Потейто Хауз” (32385520).

Цільове призначення землі просп. Перемоги 50-а
Цільове признаення ділянки по просп. Перемоги 50-а (ЖК 50Avenue)

Ціна землі тоді склала 2,5 млн грн. Згодом, у 2007 році Київрада скасувала обидва свої рішення. Але Слюсар та Перекрест (тоді ж у 2007-му) створили компанію ТОВ «Шулявка» (35251995) та, за даними журналістів проекту “Наші гроші”, внесли спірну ділянку у її статутний фонд. Згодом, у 2014-му році, ТОВ “Шулявка” через суд домоглася визнання її права власності на ділянку. А через 10 років, у червні 2018-го, право забудови цієї ділянки по проспекту Перемоги 50-а, за договором суперфіцію, отримав «Житлово-будівельний кооператив «Ексон Прем’єр Шулявська» (41290431), створений у квітні 2017-го під іншою назвою - “Прем’єр Жилянська”.

«Житлово-будівельний кооператив “Прем’єр Жилянська” (ЖБК) створили Іван Юрійович Влад (вихідець із Закарпаття), громадянин Ізраїлю Йозеф Московіч та киянин Валерій Ігорович Малиновський. Влад і Московіч є співзасновниками ще кількох житлових кооперативів – «Пріма Естейт», «Прем’єр Крістал» і «Платинум Холл». Також з ними (через адресу по вул. Січових Стрільців, 37-41, де зареєстрований ЖБК «Ексон Прем’єр Шулявська») пов’язані житлові кооперативи «Рідний Дім» та «Хоум Резиденс».

Мабуть з “жилянською” щось не пішло, бо вже у 2018-му компанію переіменовують на Обслуговуючий кооператив “ЖБК “Ексон Прем’єр Шулявська”, а місце киянина Валерія Малиновського у складі засновників компанії займає офшорна фірма, зареєстрована в американському штаті Делавер “ЕХОN GRОUР LLС” (19901, МІСТО ДОВЕР, ВУЛИЦЯ ГРІН, БУДИНОК 8, ОФІС А., США). 

Не відомо достеменно, чому і як саме “зустрілися дві самотності” - ТОВ “Шулявка” та ОК “ЖБК “Ексон Прем’єр Шулявська” - однак саме з їх зустрічі і почалася “забудовна магія”, яка, згідно з соцопитуваннями, так муляє жителям столиці. 

Дві компанії тоді уклали, так званий, договір суперфіцію, згідно з яким “Ексон Прем’єр Шулявська” орендує та здійснює будівельні роботи на землі, що належить на праві приватної власності ТОВ “Шулявка”.

Земля ТОВ "Шулявка"
Витяг з реєстру майнових прав на нерухомість ділянки на просп. Перемоги 50-а (ЖК 50 Avenue)
План будівництва Шулявка
Паспорт будівництва по просп. Перемоги 50-а (ЖК 50Avenue)

Гарний гешефт

Коли у червні 2014 року частина скверу “Слава танкістам” на Шулявці перейшла в приватну власність ТОВ “Шулявка”, її цільове призначення було змінено на “пункт 1.11.6. – інша комерційна діяльність” (що не означає, що на цій землі можна здійснювати житлове чи комерційне будівництво).

ТОВ “Шулявка” пропонувало змінити і це формулювання цільового використання землі. Однак, на громадських обговореннях їх пропозицію про зміну “детального плану території”, з включенням багатоповерхівки, не було враховано.

Громадське обговорення зміни цільового призначення

У квітні 2018 року ТОВ “Шулявка” повідомила “про початок підготовчих робіт для будівництва торгово-офісного комплексу з рестораном швидкого харчування та благоустроєм і озелененням скверу” (повідомлення № КВ 010181131195 від 23.04.2018 року).  Підрядником будівництва виступає ПрАТ “Агробудмеханізація”.  Виконавцем робіт на об’єкті було визначено ТОВ “Вінербуд”. 

Ні інспекторів, ні ДАБІ не здивував той факт, що підготовчі роботи супроводжувалися гучною об’явою на одному з найвідоміших веб-сайтів про столичну нерухомість, у якому, замість фастфуду, під який ТОВ “Рінко” (потім ТОВ “Шулявка”) придбали цю земельну ділянку у київської громади, киянам пропонували фешенебельні квартири у 30-поверховому хмарочосі та паркомісця у підземному паркінгу, в житловому комплексі під назвою “50Avenue”.

рендер лун
Джерело: оголошення ЖК "50 Avenue" на сайті ЛУН

А один з керівників підготовчих робіт прямо на камеру говорить, що там само, над станцією метро “Шулявська”, буде викопано підземний паркінг на 6 підземних поверхів глибиною більше 30 метрів (ВІДЕО).

У червні 2019-го співробітник Департаменту з питань державного архітектурного-будівельного контролю КМДА, нібито, побував на місці запланованого будівництва, проте з відповідальними особами йому зустрінеться не вдалося. Залишилися без відповіді і листи до ТОВ "Шулявка" і ТОВ "Вінербуд", з проханням надати для перевірки документи. 

За словами Оксани Попович, заступника директора Департаменту з питань державного архітектурного-будівельного контролю КМДА, вони звернулися до Нацполіції з проханням посприяти в проведенні перевірки за вказаною адресою, однак і від них жодної відповіді не отримали.

КМДА листКМДА лист 2КМДА лист 3

Ізраїльські девелопери на українській землі

Найбільшу цікавість серед бенефіціарів “комсомольской стройкі” викликає ізраїльтянин Йозеф Московіч, оскільки в численних публікаціях журналісти відмічали, що квартири його київських об’єктів, здебільшого продаються в Ізраїлі, де медіа не пишуть про порушення українського законодавства про будівництво.

Зокрема, активне просування питання інвестицій у майбутній “шулявський хмарочос” можна було знайти на сайті компанії “Ukraine Israel Real Estate”, якою, буцімто, володіє та очолює громадянин Ізраїлю Еліран Трабелсі (Eliran Trabelsi). 

На сайті цієї компанії - http://www.u-i.co.il/ - можна придбати нерухомість у майбутньому житловому комплексі ЖК “50Avenue” (за адресою проспект Перемоги 50-а); у новій висотці прямо над станцією метро “Виставковий центр” - ЖК “Standard One (вул. Васильквська 100-а), а також у ЖК “Зелений замок (вулиця Мирна 2/1).

Житлові комплекси на “Шулявці” та на “ВДНГ” мають свої сайти і рекламуються на івриті. А детальну інформацію про ЖК “Зелений замок” можна було отримати на сайті компанії “Ексон Груп” - http://exoncapital.com/. Щоправда, в даний момент відповідна сторінка з інформацією про “Зелений замок” видалена з цього сайту, однак її запросто можна знайти в архіві інтернету.

Усі три об’єкти, які компанія “Ukraine Israel Real Estate” пропонує ізраїльським інвесторам є вкрай проблемними. Ми вже коротко розповіли про порушення та використання землі не за цільовим призначенням в ЖК “50Avenue”. Тепер давайте звернемо увагу на два інші будинки, які, на відміну від “шулявського хмарочосу”, вже побудовані та, навіть, формально здані в експлуатацію… Звичайно, знову з порушеннями.

Подвійні стандарти “Standard One”

У жовтні 2013-го року Київрада ухвалила рішення про передачу в оренду на 49 років (38704800) ділянки розміром 1,05 га на вул. Васильківській, 100-а для будівництва торгово-офісного центру з підземним паркінгом та благоустроєм території (кадастровий номер 8000000000:79:427:0046).  Орендарем виступила компанія ТОВ «Спортбізелект». Компанія ТОВ “Спортбізелект” заснована двома кіпрськими офшорками. Однак, хто на даний момент є кінцевим бенефіціаром ЖК “Standard One” та землі під ним, встановити важко. 

Ще у липні 2019-го року “Наші грошіписали, що 13 лютого 2019 року ДАБІ відмовила забудовнику ТОВ «Спортбізелект» у видачі сертифікату про введення в експлуатацію, пославшись на те, що фірма не надала всі необхідні документи. Однак, Окружний адмінсуд м. Києва (привіт, суддя Вовк) своїм рішенням від 3 червня 2019 року зобов’язав ДАБІ видати ТОВ «Спортбізелект» сертифікат про введення об’єкту в експлуатацію. На думку суду, ДАБІ у своїй відмові не вказала, які конкретно документи не були надані «Спортбізелектом» та не вказала конкретні зауваження до форми та змісту поданих забудовником документів (привіт, ефективні чиновники). На це рішення ДАБІ України подала апеляційну скаргу.

Доки забудовники судилися з українськими державними органами, згаданий нами Еліран Трабелсі піарив хмарочос “Standard One” на своєму Instagram, YouTube та Facebook (як і ЖК “50Avenue”). Однак, найцікавішим об’єктом, який пропонує ізраїльським інвесторам пан Трабелсі є ЖК “Зелений замок”. В українських медіа його ще називають “будинком Оксани Білозір”, оскільки сам вона володіє земельною ділянкою, на якому він збудований. Красиве відео зовнішнього та внутрішнього вигляду цього будинку Еліран Трабелсі виклав у себе на YouTube в якості промо продажів у Ізраїлі.

Недобудований замок

Оксана Білозір отримала ділянку 0,08 га в двох кроках від Нижнього Валу на вул. Мирній, 2/1 у приватну власність у 2004 році для будівництва приватного житлового будинку не вище 4-ох поверхів. У жовтні 2016 року Білозір за договором про суперфіцій передала свою ділянку під забудову Івану Владу, так само, як ТОВ “Шулявка” передала свою землю (за адресою проспект Перемоги 50-а) компанії “Ексон Прем’єр Шулявська”. 

Забудовником ділянки став ОК “Житлово-будівельний кооператив “Зелений замок”, засновниками якого стали син Оксани Білозір - Ярослав Недзельський, та колишня помічниця нардепа Білозір (у 2007-2008 рр) Мар’яна Грабінська, а також вже знайомі нам Іван Влад і Йозеф Москович. Згідно з даними сайту ДАБІ, підрядником робіт є ТОВ «ВР Білд», засновниками якого є Іван Влад і ТОВ «ВР Партнер».

У липні 2018-го Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва зареєстрував повідомлення про початок виконання будівельних робіт від ОК «ЖБК «Зелений замок» та Івана Влада. Однак, вже у вересні 2018-го року, Департамент своїм наказом це повідомлення скасував. Відтак, на сьогодні у забудовника немає документа, який посвідчує право на проведення будівництва, яке триває.

скасовані дозволи

Повідомлення про початок виконання будівельних робіт подається для об’єктів класу наслідків СС1, тобто для житлових будівників до 4-х поверхів (як і зазначено у цільовому призначенні земельної ділянки, де ведеться будівництво). А для будинків більше 4-х поверхів (як у випадку “Зеленого замку”) вже потрібно отримувати дозвіл з обов’язковою експертизою проекту, якої, звісно, ніхто не робив. Це означає, що безпекові норми для будинків різної поверховості є різними, і процедури їх перевірки - також відрізняються. Білозір отримала “Містобудівні умови та обмеження” на приватний будинок з чотирьох поверхів. А в реальності їх збудовано уже майже 10.

Також, попри вимоги закону «Про регулювання містобудівної діяльності», на будівельному майданчику на вул. Мирній, 2/1 відсутній стенд із зазначенням документа, який дає право на виконання будівельних робіт, класу наслідків об’єкта, замовника і підрядника. Сайт Елірана Трабелсі “Ukraine Israel” говорить про те, що усі квартири у новобудові ЖК “Зелений замок”, що на вулиці Мирній 2/1, вже продано.

Sold Out
Скріншот з сайту http://www.u-i.co.il/

Ми поки що, не можемо це ні спростувати ні підтвердити, адже, навіть, народна депутатка Олена Шуляк не змогла потрапити на територію, де все ще йде будівництво та працюють підйомні крани.

Однак, нашому колезі Володимиру Копотю, засновнику проекту “Monitor.Estate”, який перевіряє законість нерухомості та новобудов, вдалося отримати витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який свідчить, що квартиру №1 у недобудові за адресою вул. Мирна 2/1 вже придбала у приватну власність американська компанія ТОВ “Ексон Зелений Замок” (EXON ZELENYI ZAMOK, LLC).

Нотаріально посвідчила договір купівлі-продажу (а не інвестиційний договір) приватний нотаріус Татаринцева Євгенія Анатоліївна (Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 51808290 від 27.03.2020 15:56:12).

Квартира
Витяг з реєстру прав на квартиру у недобудованому ЖК "Зелений замок"

Як зазначено у публічному реєстрі компаній штату Делавер, офшорна компанія “EXON ZELENYI ZAMOK, LLC” (№ 7814653, зареєстрована 23 січня 2020-го року), має ті самі адресу і телефон, що і компанія “EXON GROUP LLC” (6900305, зареєстрована 24 травня 2018-го року): 8 THE GREEN, STE A, DOVER. County: Kent, Postal Code: 19901, Phone: 302-288-0670. Там само зареєстрована ще одна офшорка - EXON INTEGRATION LLC (7190124).

“EXON GROUP LLC” є засновником ОК “ЖБК “Прем’єр Шулявська”; Обслуговуючого кооперативу “ЖБК “Ексон Пікассо Таувер” (43259056) і ТОВ “Будівельний кооператив “БК-Строй-Інвест” (42586702). За даними платформи YouControl, кінцевим бенефіціарним власником компанії “БК “Строй-Інвест” є, вже знайомий нам, Йозеф Московіч. Це дає можливість припустити, що Московіч і є власником делаверської компанії “Ексон Груп”.

Отже, Йозеф Московіч, який є одним з основних бенефіціарів будівництва житлових комплексів у Києві, продажі яких просувають його партнери в Ізраїлі, спеціально зареєстрував офшорну компанію в американському штаті Делавер, щоб придбати квартиру у самого себе, і, таким чином, ускладнити подальшу роботу українських державних органів чи судів. Оскільки, приватна власність вважається в Україні недоторканною...

Яким же чином стала можлива купівля квартири у недобудованому будинку? А дуже просто… Адже ДАБІ було ліквідовано у слушний момент. 13 березня, в день рішення КабМіну про ліквідацію корумпованого органу, замовник будівництва - ЖБК "Зелений замок" - подав через електронний кабінет ДАБІ (https://e-dabi.gov.ua/) повідомлення про початок виконання будівельних робіт (№ КВ 061200730591), яке ДАБІ вже скасовувала у лютому 2019-го року.

А вже через тиждень, 19 березня 2020 року - так само через електронний кабінет - подав декларацію про готовність об'єкта до експлуатації (№ КВ 141200790009). Тобто тривалість будівництва склала 6 днів? Це навіть швидше аніж лікарня у китайському коронавірусному Ухані…

По-перше, повідомлення про готовність до експлуатації... також брехня. Так-так, будь-хто може приїхати на вулицю Олегівську, де видно новобудову по вул. Мирній 2/1, і побачити, що будинок ще на стадії будівництва. Це кому її здавали, домовичку Кузі?

Мирна 2/1

По-друге, не забуваймо, що забудовник подав обидва документи з вказанням класу будівництва СС1 (до 4-х поверхів) вже тоді, коли їх було збудовано шість. А це є не тільки очевидною брехнею, але й вміщенням в офіційні документи завідомо неправдивих даних, що карається кримінальним кодексом. Відповідно до Генплану, ділянка на вул. Мирній, 2/1 належить до території житлової садибної забудови, а її цільове призначення: “для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва; для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд”...

Остаточну гранично допустиму висоту будівлі мало визначити Міністерство культури у висновках історико-містобудівного обґрунтування (ІМО). Втім, відомо, що в кінці грудня 2018 року Мінкульт відмовив Івану Владу у погодженні ІМО по забудові на вул. Мирній, 2/1. Зауважимо, що вказана ділянка знаходиться в Центральному історичному ареалі м. Києва, входить в межі історико-культурних заповідників і зон охорони пам’яток історії та культури м. Києва.

Цільове призначення будинку Білозірсправжній вигляд будинку Білозір

Саме тому можна припустити, що нотаріус Євгенія Татаринцева свідомо протизаконно зареєструвала купівлю квартири в недобудованому багатоквартирному житловому будинку по вул. Мирна, 2/1. Адже він був введений в експлуатацію, як індивідуальний житловий будинок, а не багатоквартирна багатоповерхівка.

Таким чином, представники ОК “ЖБК “Зелений замок” набудували собі на ряд статей кримінального кодексу:

  • “службове підроблення документів” - стаття 366 КК України -  купили квартиру самі у себе, щоб зафіксувати право на власність і ускладнити державним органам судовий розгляд правопорушень, які вони вчинили;
  • самоправство - стаття 356 КК України - самоправно змінили цільове призначення землі, що спричинило завдання шкоди київській громаді через несплату пайової участі;
  • порушили правила безпечного використання промислової продукції або безпечної експлуатації будівель і споруд - стаття 275 КК України - вказали нижчий клас споруд СС1, замість необхідного СС2.

Не дивно, що на фоні всього цього букету Нацполіція вже давно зареєструвала кримінальне провадження №12019100100003660 від 17 квітня 2019 року за заявою депутата Київради Мірошниченка І.М., а департамент Державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва (КМДА) скасував повідомлення про початок виконання будівельних робіт «Будівництво житлового будинку по вул. Мирна, 2/1» (№ КВ061200730591) та декларацію про готовність до експлуатації (№ КВ141200790009).

30-го березня 2020-го року в Національній поліції зареєстрували ще одну заяву про злочин, по факт вчинення протизаконної діяльності забудовниками “Зеленого замку”.

Однак, схоже на те, що правоохоронців більше турбує можливість накладення штрафів за прогулянки вулицею без маски і більше двох осіб. Це трошки легше, а також дає спортивну мотивацію. Адже, як відомо, вовка ноги годують.

Рекомендуемые публикации

Бравые ребята спокойно пилят флот, независимо от власти и времени суток. А Дмитрий Подтуркин не стал ждать утра, так что свежая редакционка уже перед вами.

У самурая нет цели, есть только путь. Мы боремся за объективную информацию.
Поддержите? Кнопки под статьей.